niedziela, 12 stycznia 2014

Gimnazjum nr 13

Dzisiejszy wpis poświęcam i dedykuje wszystkim uczniom i nauczycielom Gimnazjum nr 13.
W szczególności chciałam podziękować najwspanialszemu nauczycielowi historii, który poświęcił tej szkole swoje serce i czas. W tym roku szkolnym jest opiekunem naszych zajęć "Miłośników Bytomia". Dzięki niemu powstał ten blog jak i wiele innych akcji, które organizujemy. Mimo przeniesienia do naszej szkoły dalej przekazuje nam wiedzę i nie pozwala by pamięć o Gimnazjum nr 13 poszła w zapomnienie. Serdecznie dziękujemy panie Adamie!

Oto książka, którą napisał i podarował mi pan Adam Kubacz o dziejach budynku Gimnazjum nr 13 w Bytomiu-Miechowicach. Zachęcam do zapoznania się z nią szczegółowo ; )


Dedykacja ; )

Pomysł, czy raczej potrzeba, aby w Miechowicach powstała nowa szkoła  znane były już od 1910 r. W związku z tym czyniono nieustające postępy, by słowa przeszły w czyn.

Szkołę oficjalnie udostępniono w grudniu 1913 r. Było to niezwykle wielkie wydarzenie dla ówczesnych Miechowic. Przyjechało wielu gości, były przemówienia, występy oraz wywiady. Potem szkołę pobłogosławił miejscowy proboszcz.

Do końca wojny funkcjonowała jako "Volksschule nr 3" i ze swej roli wywiązywała się świetnie. Natomiast po 1945 r. już w Polsce Ludowej -  zyskała miano Szkoły Powszechnej nr 3, potem  działała jako Szkoła Podstawowa nr 31, a w późniejszym czasie -  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13. Od momentu reformy szkolnictwa, kiedy wprowadzono gimnazja, szkoła działała jako Gimnazjum nr 13.

Rok temu, władze miasta podjęły decyzję, że z dn. 1. września 2013 Gimnazjum nr. 13, przy ul. Stolarzowickiej 19 przestanie istnieć, natomiast uczniowie zostaną przeniesieni do ZSO nr 5.


 Dla uczniów zamknięcie szkoły było bardzo przykrym przeżyciem. Nikt nie chciał się rozstawać ze swoją szkołą. Jeden z nich opowiada, że najsmutniejszym momentem było "pakowanie wszystkich rzeczy do ciężarówek i oglądanie jak wszystko znika".

 

"Szkoła od strony ulic Kasztanowej i Stolarzowickiej posiada przepiękny ogród i alpinarium z wieloma odmianami roślin skalnych, rabatowych i pnących oraz krzewami i drzewami, za co nasza placówka została nagrodzona w konkursie ogólnopolskim zorganizowanym pod patronatem Senatu RP" - (książka Dzieje budynku Gimnazjum nr 13 w Bytomiu-Miechowicach)




4 komentarze:

  1. Tęsknie za latami dziewięćdziesiątymi kiedy uczyłam się w tej szkole , fajnie że ktoś jeszcze się interesuje jej historią...

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawe opracowanie. Gratuluję również młodzieży, która ma swoje pasje :)
    Życzę powodzenie i wielu ciekawych wpisów.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy za miłe słowa i również pozdrawiamy ; )

      Usuń
  3. Bardzo ciekawy wpis :) Gratuluję również autorowi książki. Super robota :)

    OdpowiedzUsuń