Dzisiejszy temat jest mi dość bliski ponieważ mieszkam w tym miejscu od zawsze i jestem z nim bardzo związana. Znam tu każdy zakątek i uwielbiam to dosyć tajemnicze miejsce. Są tu bowiem miejsca, ścieżki, przejścia o których nie wie przeciętny mieszkaniec Miechowic. Stąd też pomysł na dzisiejszy post. Warto wspomnieć o czymś co kilka lat jeszcze tu było i przypominało dzięki czemu ta dzielnica tętniła życiem i przemysłem. Zapewne domyślacie się o czym mówię. Kopalnia Węgla Kamiennego Miechowice.
Trochę faktów:
Budowę kopalni w Miechowicach rozpoczęto w 1899. Została utworzona w 1900 przez połączenie kilku pól górniczych i była własnością Franciszka Huberta von Tiele-Wincklera. Wydobycie węgla rozpoczęto w 1902 roku. Do 1945 roku kopalnia nosiła nazwę Preussen.
W 1993 w kopalni doszło do silnego wstrząsu w wyniku, którego zginęło 6 górników. W ramach procesu restrukturyzacji w 1997 roku kopalnia została połączona z kopalnią "Bobrek" pod wspólną nazwą "Bobrek Miechowice". W 1991 roku kopalnia "Bobrek-Miechowice" została postawiona w stan likwidacji a na jej bazie powstał Zakład Górniczy Bytom III. W 2005 roku wszystkie szyby, budynki zostały zlikwidowane. Jedynie pozostał pomnik zmarłych w 1993 górników.
Mój tata jest górnikiem więc mam w pamięci jeszcze chwile kiedy wracał z pracy (wówczas już "Bobrek Miechowice"), a ja byłam niesamowicie szczęśliwa. Osoby, które nie mieszkają na Śląsku pewnie nie będą czuły tego samego lecz dla mnie kopalnie, huty i inne obiekty typowo związane z tym regionem będą budziły uczucia, że jestem w domu. Nie kojarzy mi się to wyłącznie z brudem, smogiem i tąpnięciami. Łączę z tym wiele pozytywnych myśli i wspomnień. Obecnie za oknem gdzie kiedyś rozpościerał się widok bezpośrednio na kopalnie nie ma już nic. Na szczęście pozostają zdjęcia, filmy, opowieści innych...
I to jest dobra robota :)
OdpowiedzUsuń