Szyb należał doDIR. kopalni Fryderyk. Stąd też nazwa ulicy - Szyb Pilgera. Podążając dalej prosto dochodzimy do drogi serwisowej biegnącej równolegle do nowej obwodnicy. Tu skręcamy w lewo i ta droga doprowadza nas do samego brzegu zbiornika Branka.
Staw Brantka zarządzany jest przez katowicki oddział PZW. W zależności od pory roku Bratanka zajmuje obszar o wielkości około 10 hektarów, niekiedy jeszcze więcej. Wtedy ani spacerowicze ani wędkarze nie są w stanie w wygodny sposób korzystać z uroków stawu. Dostęp do wyznaczonych kilkunastu łowisk jest trudno dostępny. Szczególnie od strony południowej i zachodniej, gdzie dominuje grząskie i zarośnięte podłoże.
Pomimo to w ubiegłym roku zrodził się pomysł, by wykorzystać ten zbiornik do celów rekreacyjnych. Reakcje były różne. Niestety w końcu nic z tego nie wyszło. Może i dobrze, bo zbiornik powstał przez zalanie terenów powstałych na skutek eksploatacji węgla. Zatem staw, który ma głębokość nawet do 7 m. a przy dużym poziomie nawet 8 m. - a przy tym muliste i zadrzewione starymi kikutami drzew dno, mógł by być zbyt niebezpieczny dla korzystających ze zbiornika.
Widoczne w głębi wzniesienie porośnięte brzozami to Szyb Koch. Nazwę swoją zawdzięcza od nazwiska direktora koncernu wydobywczego, który był bratem znanego bakteriologa Roberta Kocha.
Podążając dalej obchodzimy staw od strony północnej drogą, która doprowadza nas leśnej ścieżki prowadzącej nas do drogi dojazdowej do ogródków działkowych, a potem do ul. Samotnej.
Podążając dalej wspomnianą ulicą po prawej stronie napotykamy zaniedbany cmentarz ewangelicki.
Idąc dalej przecinamy ul. Nową i dochodzimy do Reptowskiej. Tu skręcamy w prawo i po ok 100 m dochodzimy do supermarketu Carrefour i na przystanku przy ul. Bławatkowej kończymy naszą ciekawą i widokowa wycieczkę.
Wyświetl większą mapę